Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

• Pamiętaj! Nie da się zapobiec wszystkim wypadkom i urazom. Dzieci poznają otaczający je świat, kierując się własną logiką i nie potrafią w odpowiedni sposób reagować na niebezpieczne sytuacje. Nie przewidują skutków podejmowanych działań, inaczej niż dorośli postrzegają rzeczywistość (mają od nich mniej doświadczeń i psychofizycznych możliwości oceny sytuacji).

• Dawaj dziecku dobry przykład. Nigdy nie podejmuj w jego obecności działań, które tobie wydaja się bezpieczne, ale dla dziecka mogą być bardzo groźne w skutkach. Maluch uczy się przez naśladownictwo i może powtórzyć zaobserwowane wcześniej czynności (np. wejść na przejście dla pieszych, gdy zapala się czerwone światło).

• Dzieci muszą się nauczyć rozpoznawać zagrożenia. Brak doświadczeń związanych z prawidłowo przebiegającym i adekwatnym do możliwości dziecka usamodzielnianiem się może czasami mieć gorsze skutki niż drobne obrażenia, których najmłodsi doznają podczas np. nauki chodzenia, wspinania się czy sięgania po interesujące je przedmioty.

• Nadmierna opiekuńczość pozbawia dziecko wiary we własne siły i obniża jego możliwości rozwojowe. Może też spowodować, że maluch pozostawiony choć na chwilę bez opieki dorosłego zignoruje ograniczenia oraz zakazy i zrobi coś niebezpiecznego dla swojego zdrowia.

• Prawidłowo wyjaśniaj dziecku stan rzeczy. Formułuj wypowiedzi tak, aby odpowiadały sposobowi uczenia się i zbierania doświadczeń przez dzieci. Zamiast mówić: Tylko nie wychodź na ulicę, powiedz: Zostań ze mną na chodniku, tu jest bezpieczniej.

• Najczęściej do wypadków z udziałem dzieci dochodzi w domu. Popatrz na wasz dom z perspektywy dziecka. Zobacz, co i jak ono widzi z racji swojego wzrostu. Zadbaj, by otoczenie było bezpieczne i przyjazne dziecięcej potrzebie poznawania świata:

• podczas gotowania zawsze odwracaj uchwyty patelni i rondli do wewnętrznej strony piecyka;

• zrezygnuj z obrusów, by dziecko wraz z nim nie ściągnęło na siebie np. gorącej herbaty;

• zabezpiecz wszystkie gniazda wtykowe zaślepkami, które umożliwią dziecku włożenie czegoś do środka;

• zamontuj na schodach barierki ochronne i listwy przeciwpoślizgowe;

• przytwierdź do ściany regały i półki, na które może chcieć wspinać się dziecko;

• nigdy nie pozostawiaj dziecka samego podczas kąpieli, zabezpiecz też wannę matą przeciwpoślizgową, ustaw bezpieczną temperaturę wody;

• zabezpiecz okna (najlepiej w uchylny sposób ich otwierania) i odstaw na odpowiednią odległość meble, po których dziecko może się wspiąć na parapet.

• Jeśli coś się stanie, opanuj własną panikę. Mów do dziecka spokojnie, okazując mu potrzebne w tym momencie wsparcie. Porozmawiaj z nim o jego przerażeniu spowodowanym upadkiem czy urazem. Przytulając, powiedz np. Ale się wystraszyłeś, nawet nie przypuszczałeś, że coś takiego może się zdarzyć. Kiedy maluch się uspokoi, możesz zapytać, czego w tej sytuacji się nauczył, jeśli dziecko doznało obrażeń – udziel mu pomocy lub skontaktuj się z lekarzem.

• W każdym domu powinna znajdować się apteczka z materiałami opatrunkowymi i lekami, których dobór można omówić z lekarzem pediatrą. Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu leków przed dzieckiem!

• Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy. Doskonal praktyczne umiejętności postępowania w razie nagłego wypadku. Przećwicz z całą rodziną sposoby reagowania podczas trudnych zdarzeń (np. pożaru).

• W każdym przypadku, gdy w twoim odczuciu dziecku mogło się zdarzyć coś, co wymaga udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej, nie wahaj się wezwać zespołu ratownictwa medycznego lub przewieź dziecko do najbliższego szpitala, w którym udzielą mu pomocy.

• Pamiętaj, aby wezwać zespół ratownictwa medycznego, należy zadzwonić z telefonu stacjonarnego lub telefonu komórkowego pod numer 999 albo 112. Naucz dziecko dzwonić po pomoc.

Najważniejsze informacje, które należy spokojnie podać po zgłoszeniu dyspozytora medycznego:

• dokładne miejsce zdarzenia (adres, lokalizacja, punkty orientacyjne);

• powód wezwania – czy dziecko jest przytomne i czy oddycha;

• kto potrzebuje pomocy – wiek dziecka oraz istotne informacje o jego dotychczasowym stanie zdrowia (choroby przewlekłe, przebyte ostre infekcje);

• kto wezwał zespół ratownictwa medycznego.

Nigdy nie kończ połączenia jako pierwszy, poczekaj, aż dyspozytor medyczny potwierdzi dane i skończy z tobą rozmowę.