Ulotka dla Rodziców: Jak postępować z dzieckiem agresywnym

Ulotka dla Rodziców:

Jak postępować z dzieckiem agresywnym

Szanowny Rodzicu!

Każde dziecko od czasu do czasu zachowuje się w sposób, który może być dla Ciebie nie do zaakceptowania. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy jakieś ważne potrzeby dziecka nie mogą być zaspokojone, a ono nie potrafi sobie z tym poradzić. Wszyscy mamy te same podstawowe potrzeby:

• fizjologiczne (np. potrzeba snu, jedzenia),

• bezpieczeństwa,

• miłości, akceptacji,

• szacunku i uznania,

• poznawania świata, rozwijania zdolności i zainteresowań.

Pamiętaj, że dziecko w wieku przedszkolnym:

• chce jednocześnie doznawać opieki i być samodzielne,

• kiedy czegoś pragnie i tego nie dostaje, bardzo to przeżywa,

• z trudem przychodzi mu czekanie, odkładanie przyjemności na później,

• często nie potrafi uwzględnić punktu widzenia innej osoby,

• dopiero uczy się zasad życia w grupie.

Bywa, że zachowania agresywne stają się dla dziecka podstawowym sposobem zaspokojenia potrzeb.

Jeżeli Twoje dziecko:

• kopie, gryzie inne dzieci,

• wyrywa im zabawki,

• rzuca przedmiotami,

• używa brzydkich wyrazów, przezywa innych,

to prawdopodobnie nauczyło się w ten sposób radzić sobie z własnymi emocjami.

Jak możesz pomoc swojemu dziecku?

• Wytłumacz maluchowi, że wszystkie uczucia, jakich doznaje, są „w porządku”, że akceptujesz je całkowicie, razem z jego emocjami.

• Ustal razem z dzieckiem, jakie zachowania są niedopuszczalne w Waszym domu. Ustalenia powinny obowiązywać wszystkich członków rodziny.

• Umów się z dzieckiem, w jaki sposób może bezpiecznie wyrażać swoją złość (np. wolno tupać, narysować złość).

• Podpowiedz dziecku, jak może się uspokoić w przypadku narastającej złości (np. wziąć głęboki oddech, policzyć do trzech, zrobić kilka przysiadów).

• Okaż cierpliwość. Dziecko może się stopniowo nauczyć, jak radzić sobie bez agresji, jednak jest to proces długotrwały.

W razie silnego wybuchu złości:

• Jeżeli dziecko wyraża złość w sposób niezagrażający sobie i innym (np. kładzie się na ziemi i wali rękami i nogami, stoi i krzyczy), obserwuj je niezauważalnie dla niego, czekając, aż się uspokoi.

• Jeżeli dziecko wyraża złość poprzez atak na kogoś lub niszczenie przedmiotów, przytrzymaj je, aż się wyciszy.

Porozmawiaj z dzieckiem dopiero, gdy się uspokoi, i wyciągnij konsekwencje.

Spraw, żeby w świecie dziecka było jak najwięcej dobrych doświadczeń!

• Wykorzystaj każdą sposobność, aby pochwalić dziecko, docenić jego starania, pokazać mocne strony.

• Baw się z dzieckiem, najlepiej codziennie przez mniej więcej 20 minut, pozwól mu być w tej zabawie przewodnikiem – niech wybiera, wymyśla reguły gry. Taka zabawa pogłębi Twoją więź z dzieckiem, zaspokoi jego potrzebę uznania i akceptacji.

Pamiętaj: skoro dziecko uczy się zachowań agresywnych, może też się ich oduczyć. W różnych sytuacjach życia codziennego pokazuj dziecku własnym przykładem, jak konstruktywnie można sobie radzić ze złością, rozwiązywać spory, osiągać upragnione cele.

Źródło: „Wychowanie w przedszkolu”, luty 2/2016