Z książką za pan brat

„Z książką za pan brat”

Wszyscy pragniemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Lecz czy zdajemy sobie sprawę, że jest na to jeden bardzo prosty i dostępny dla każdego sposób? Po prostu czytajmy dzieciom!

„Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem… Książka wszystko potrafi”.

Słowa Kornela Makuszyńskiego bardzo trafnie pokazują, ile możliwości daje nam obcowanie z literaturą. Niestety w obecnych czasach coraz mniejsza liczba dzieci i młodzieży sięga w wolnym czasie po książkę, wybierając w zamian komputer lub telewizję. Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się nawyki dzieci, w tym również czytelnicze. Warto więc wykorzystać ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku i o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię; książki rozszerzają świat jego uczuć i myśli. Częsty kontakt z literaturą głęboko rozwija osobowość dzieci.

Nie ulega wątpliwości, że głośne czytanie dziecku ma wiele zalet, m .in.:

• poprawia koncentrację, uczy myślenia,

• buduje mocną więź między dzieckiem a dorosłym,

• zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,

• rozwija pamięć, język i wyobraźnię,

• wzmacnia poczucie własnej wartości,

• poszerza ogólną wiedzę,

• pomaga w wychowaniu, uczy wartości moralnych,

• zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera,

• kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Źródło: „Wychowanie w przedszkolu” nr 9 (11) 2015