ABC zdrowego odżywiania

ABC zdrowego odżywiania

Drogi Rodzicu, pamiętaj!

Nadwaga i otyłość niezależnie od wieku jest stanem chorobowym. Poniżej kilka rad pomocnych w walce z nieprawidłową masą ciała u dzieci.

Krok 1

Wskazane jest spożywanie małych objętościowo posiłków, ale za to 4-5 razy dziennie. Należy unikać podjadania miedzy posiłkami. Każdy posiłek powinien mieć dodatek pod postacią owocu czy warzywa. Nie zmuszaj dziecka do opróżniania talerza do końca, nie przekarmiaj go.

Krok 2

Wskazane jest ograniczenie posiłków wysokokalorycznych. Należy unikać cukrów prostych oraz tłuszczów nasyconych, natomiast dieta powinna być bogata w węglowodany złożone, białko, witaminy oraz tłuszcze nienasycone.

Krok 3

Wskazane jest picie wody zamiast napojów. Słodzone i gazowane napoje mogą stanowić znaczną część zbędnych kalorii w jadłospisie dziecka, a ich eliminacja może korzystnie wpłynąć nie tylko na masę ciała dziecka, ale również na stan jego uzębienia.

Krok 4

Nie nagradzaj dziecka słodyczami. Porozmawiaj również na ten temat z resztą rodziny. Lepiej nagrodzić dziecko balonikiem, książeczką czy naklejką niż cukierkiem czy lizakiem.

Krok 5

W domu nie powinny być gromadzone zapasy wysokokalorycznych przekąsek, takich jak słodycze, desery mleczne, chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki.

Krok 6

Rodzic jest wzorem dla dziecka, z tego powodu sam jedz prawidłowo. Dziecko to mały obserwator, jeżeli będziemy mu dawać dobry przykład, jest większa szansa, że wybierze zdrową przekąskę zamiast niezdrowych przegryzek. Sami jedzmy warzywa i owoce.

Krok 7

Drogi Rodzicu, staraj się spożywać posiłki wspólnie.

Krok 8

Obok prawidłowej diety konieczne jest wprowadzenie systematycznego wysiłku fizycznego i ograniczenie siedzącego trybu życia. Zachęcajmynasze dzieci do ruchu i zaszczepmy w nich chęć do aktywności.

Krok 9

Rodzicu, jeżeli wydaje Ci się, że Twoje dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże w obliczeniu masy ciała. Powinny zostać również wykonane podstawowe badania laboratoryjne (poziom glukozy, profil lipidowy oraz poziom hormonów tarczycy).

Źródło: „Wychowanie w przedszkolu” nr 9 (11) 2015